رژیم ورزشکاری را چطوری باید تنظیم کرد که درست باشد؟

رژیم ورزشکاری حساسیت‌های مخصوص به خودش را دارد. بسیاری از ورزشکاران نیاز به روند تغذیه‌ای اصولی دارند تا با کمک آن بتوانند همواره بدن خود را رو فرم نگه دارند. نمی‌توان هم اندام خوش فرم داشت و هم هر غذایی را مصرف کرد.همراه باشید تا بهترین مواردی که برای داشتن یک رژیم ورزشکاری لازم است را برایتان بیان کنیم.

http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/712/2134710/4114.jpg

ورزشکاران چه رژیمی باید داشته باشند؟

بسته به فعالیت بدنی که ورزشکاران دارند، لازم است رژیم مخصوص به خود را پیش بگیرند. زیرا هر رشته ورزشی نیاز به تقویت کلی اندام دارد و میزان کالری مصرفی مشخص کننده مقدار مواد غذایی است که فرد باید مصرف کند. اما ویژگی‌های زیر برای تنظیم یک رژیم ورزشکاری بسیار مهم است:

·        میزان کالری مصرفی در نظر گرفته شود

·        وزن و قد متعادل ورزشکار به نسبت نیاز روزانه باید در نظر گرفته شود

·        سلامت بدن ورزشکار در طولانی مدت باید زیر نظر باشد

·        تنوعی از مواد غذایی برای دریافت انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی باید مصرف شود

چه مواد غذایی برای ورزشکاران مفید است؟

در این بین مواد غذایی هستند که تاثیر به سزایی در تنظیم بافت‌های عضلانی به نسبت بافت استخوانی یا چربی بدن ایجاد می‌کنند. این مواد غذایی که نقش به سزایی در عضلانی شدن بدن ورزشکاران دارند و بهتر است در رژیم غذایی وجود داشته باشند، شامل موارد زیر می‌شوند:

·        تخم مرغ

·        مواد غذایی گوشتی به ویژه نوع کم چرب مانند فیله مرغ یا حتی فیله گوسفندی

·        کلم بروکلی یه دلیل داشتن پروتئین یکی از منابع گیاهی عالی محسوب می‌شود

·        مصرف متعادل از غلات سبوس‌دار و نان کامل

·        مصرف متعادل کربوهیدرات که نقش به سزایی در تامین انرژی بدن دارند و اغلب حذف کامل آنها سبب بوی بد دهان و همینطور در بسیاری از موارد سبب ریزش موها خواهد شد

·        مصرف سالاد تهیه شده با کاهو، گوجه، خیار، هویج خام، زیتون و. بدون استفاده از سس برای دست یافتن به کات عضلانی در رژیم ورزشکاران بهتر است در نظر گرفته شود

·        مغزها و آجیل باید روزانه مصرف شوند

·        انواع میوه و سبزیجات

·        نوشیدن آب به مقدار کافی یکی از ضرورت‌ها در طول رژیم ورزشکاری است

بهترین زمان مصرف غذا برای رژیم ورزشکاران کی است؟

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که ذهن ورزشکاران را به خود مشغول نگه می‌دارد، زمان مصرف مواد غذایی است. معمولا می‌پرسند قبل از ورزش باید چه بخوریم یا در حین ورزش چه مواردی لازم است مصرف کنیم.

 این موضوع تا حد به سزایی تحت تاثیر شرایطی که فرد از رژیم نیاز دارد قرار می‌گیرد. یعنی ابتدا باید دانست که رژیمی که فرد ورزشکار پیروی می‌کند برای تثبیت وزن است یا نیازی برای کاهش و افزایش وزن وجود دارد. در هر صورت باید پنج وعده یا بیشتر از انواع مواد غذایی مفید در روز استفاده شود.

اول اینکه اگر فردی نیاز به تثبیت وزن داشته باشد باید فعالیت بدنی و مواد غذایی دریافتی کالری متعادلی را داشته باشند. یعنی طوری تنظیم شود که حین فعالیت بدنی نیز انرژی به بدن رسانده شود. برای این دست از افراد لازم است تا پروتئین بین تمرینات گنجانده شود تا بافت‌های عغضلانی سوخت نشوند.

دوما افراد ورزشکاری که نیاز به کاهش وزن دارند بهتر است تا حدود یک ساعت قبل از ورزش غذای سنگین مصرف کرده باشند. اما از میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند در این بین در کنار آب یا چای سبز و قهوه برای چربی سوزی بیشتر استفاده کنند. البته برای تایم بعد از فعالیت بدنی نیز باید تا دو ساعت غذای سنگین مصرف نشود و از چای، شیر، خرما یا آب بعد و یا بین فعالیت بدنی استفاده کرد.

سوما به افراد ورزشکاری که نیاز به افزاش وزن دارند توصیه می‌شود که از مواد غذایی سالم با تنوع بالا استفاده کنند. اغلب انتخاب آنها بهتر است نوع چربی‌دار مواد غذایی باشد مثلا از شیر پرچرب به جای کم چرب استفاده کنند. مصرف کربوهیدرات و پروتئین بین فعالیت بدنی گزینه بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

 

منبع مجله لانچینو

لیست آخرین پستها
لینکستان

رژیم ورزشکاری را چطوری باید تنظیم کرد که درست باشد؟

رژیم ورزشکاری را چطوری باید تنظیم کرد که درست باشد؟

مصرف ,·        ,غذایی ,مواد ,رژیم ,ورزشکاران ,مواد غذایی ,رژیم ورزشکاری ,فعالیت بدنی ,نیاز به ,گرفته شود ,میزان کالری مصرفی

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

ترجمه مقاله - هاست دانلود
مطالب اینترنتی Adamak تیم الماس های فوراور منتداعشيره البغلانيه في خوزستان-الاهواز لذت آشپزی کردن برای عزیزانمان معلم پویای زنجان 6 تدریس خصوصی ونیمه خصوصی ریاضی پنجم وششم دانلود جدیدترین آهنگ ها storyofthelegendary neginhtab سوالات درس به درس پایه هفتم